forrás: hetivalasz.hu
péntek, május 29, 2009
Darált hús - Béremelés helyett nyers húst kaptak a dolgozók
forrás: hetivalasz.hu
Elterjedhet a minőségi magyar sertés védjegy
csütörtök, május 28, 2009
Mélyrepülés előtt a mezőgazdaság?
Az idén valószínűleg a tavalyinál sokkal rosszabb éve lesz a magyar mezőgazdaságnak és élelmiszeriparnak. A növénytermesztést elsősorban az aszály, a többi területet pedig a recesszió hatása, a fogyasztás visszaesése sújtja. Az agrártermelés visszaesése tovább rontja majd a GDP adatokat, és egyes ágazatok központi segítség nélkül az összeomlás szélére juthatnak.
Az általános gazdasági válság közepette az aggódó figyelem elsősorban a pénzügyi szektorra és az iparra összpontosul, az agrárium problémái a médiában a háttérbe szorulnak. Ez részben érthető, mert a termelés hektikussága miatt a mezőgazdasággal lényegében mindig baj van. A külső szemlélő csak azt látja, hogy ha sok termés, az a rossz, ha kevés, akkor az: a túltermelés és a hiány időszakai folyamatosan váltják egymást, panaszra mindig van ok. A közvélemény szemében a gazdák szinte mindig demonstrálnak valamiért és kormányzati segítséget kérnek, emiatt az ingerküszöb egyre magasabbra tolódik.
Az sem kelt különösebb visszhangot, hogy a három hónapja tartó szárazság drasztikusan rontja a gabonafélék terméskilátásait. Bár a minisztérium szerint hivatalosan még nincs aszály, mert annak az írásban rögzített kritériumai még nem teljesültek, szakértők szerint a tavalyi, kivételesen jó évhez képest a búza várható mennyisége nagyjából a felére, mintegy négymillió tonnára csökken. Nem jobb a helyzet a többi kultúrával sem, a termés a többi gabonánál, a burgonyánál és a gyümölcsöknél hasonlóan alakulhat. A csapadékhiányt semmivel sem tudják pótolni, az öntözhető termőterület aránya országosan még a tíz százalékot sem éri el. A szárazság miatti károkat máris százmilliárd forintra becsülik.
Ezt némileg kompenzálhatná, ha a felvásárlási árak jelentősen nőnének. Erre némi esély megvan, főleg a tavalyi mélyrepülés után, amelyet az általános túltermelés okozott. A már megszokott ingadozáshoz képest az idei év annyiban rosszabb, hogy a mély válság visszavetette a fogyasztást, ami gátat szab az áremelkedésnek: a kereskedők és az élelmiszeripar értékesítési lehetőségei általában szűkültek, és ezt a beszállítók is megérzik.
Nem sokat segít ezen a helyzeten az a törekvés sem, hogy a nagy bevásárlóközpontok polcain legalább 80 százalékban magyar eredetű élelmiszerek legyenek. Egyrészt a válság közepette nehezen képzelhető el, hogy a kereskedő akkor is belföldről vásároljon, ha ugyanazt az unión belülről olcsóbban szerezheti be, hiába tesz erre ígéretet. Másrészt az is kérdéses, lesz-e elegendő jó minőségű magyar termék. Az eddigi tapasztalatok alapján ugyanis a hazai termelők is kizárólag a saját pillanatnyi érdekeiket követik, ezért a termékeiket annak adják el, aki éppen a legmagasabb árat kínálja. Így például két évvel ezelőtt a már leszerződött tejet is sokan külföldön adták el, így a kereskedők Szlovákiából hozták be a hiányzó mennyiséget. Most viszont a gazdák ez ellen tiltakoznak, és követelik vissza a saját maguk miatt elvesztett piacokat.
Még mielőtt egyoldalúan a termelőket hibáztatnánk szűklátókörű önzésükért, látnunk kell, hogy folyamatos elszenvedői valutánk állandó árfolyamváltozásának. Egy évvel ezelőtt egy euró 230-240 forintot ért, ma 280 körül mozog, de sokáig volt 300 felett is. Ha erős a forint, a magyar áru túl drága külföldön, az import viszont olcsó, gyenge forintnál viszont a helyzet éppen fordított. A gazdák eladási lehetőségei tehát a valutaárfolyamtól is nagyban függnek, ez törvényszerűen következik az unión belüli szabad piacból.
Az ágazaton belül ennek legnagyobb kárvallottja a húsipar. Az elmúlt években a többnyire viszonylag erős forint miatt a hazai állattartás nem volt versenyképes az olcsó importtal. Ezért például vészesen lecsökkent a sertésállomány, ma már csupán 3,5 millió, szemben a 20-25 évvel ezelőtti 9-10 millióval. Ennek következtében idehaza nincs elegendő hús, a behozatal pedig a gyengébb forint miatt jelentősen megdrágult. A húsüzemek alapanyag beszerzési költségei ugrásszerűen megnőttek, ezt azonban a visszaeső kereslet miatt az áraikban érvényesíteni nem tudják. Emiatt cégek tömegei kerültek csődhelyzetbe, köztük olyan jó nevű vállalatok is, mint a Herz.
A problémát súlyosbítja, hogy sem a hústermelés bővítéséhez, sem a profilváltáshoz nincs elegendő pénzforrás. A válság nyomán a bankok nem nyújtanak elegendő hitelt, sőt a már meglévő kereteket is megnyirbálják, ellehetetlenítve ezzel a piaci feltételek változásához való alkalmazkodást. A forrásszűke az egész mezőgazdaságot érinti, támogatás csak a már megszokott uniós keretekből várható. Ez azonban aligha elegendő a sokasodó gondok kezelésére, az agráriumra tehát nehéz időszak vár. Ennek következményét az ország gazdasági teljesítményének alakulásában is látni fogjuk: míg tavaly a mezőgazdaság javított a számokon, az idén várhatóan önmagában hozzávetőleg egy százalékkal rontja a GDP-t.
forrás: 168ora.hu
A kisebb húsfeldolgozók csődbe mennek
A Picknek a belföldi versenytársak szállítási gondjai miatt az utóbbi időben nőtt a belföldi rendelésállománya is. A vezérigazgató szerint nincs problémájuk a forgóeszköz biztosításával, épp ezért az év elején bevezetett négynapos munkahétről visszatértek a normál munkamenethez. A belföldi keresletnövekedés elsősorban a szárazárukat érinti, de az új termékek is hozzájárultak az értékesítés növeléséhez. A cég tapasztalatai szerint elsősorban a prémium márkatermékek és a középkategóriás termékek iránt mutatkozik kereslet.
A Pick a tavalyi 58,5 milliárd forintos árbevételhez képest jóval 60 milliárd fölé várja az idei forgalmát. Az persze még kérdéses, hogy az áfaemelés milyen hatással lesz a fogyasztókra: a kiskereskedelem várhatóan megpróbálja majd a feldolgozókra áthárítani a pluszköltségeket, de eddig sem mentünk bele olyan alkukba, amelyek a cég működését negatívan befolyásolták volna - tette hozzá a vezérigazgató. Az ugyancsak erős sertéstenyésztői háttérrel rendelkező Pápai Hús 1913 Kft. az exportértékesítésnek, valamint a saját belföldi márkabolthálózatnak - illetve az onnan érkező évi mintegy 2,5 milliárd forintos bevételnek - köszönhetően ugyancsak könnyebb helyzetben van.
A cégcsoport vezetője, Fazekas József ugyanakkor kevésbé derűlátó: mint azt a Napinak elmondta, ágazati szinten a kisebb vállalkozások jelentős, 10-15 százalékos keresletcsökkenést voltak kénytelenek elszenvedni év eleje óta, miközben mind az alapanyagok, mind az egyéb költségek magasak voltak, amit az átadási árakban egyáltalán nem tudtak érvényesíteni. Ha folytatódik ez a tendencia, akkor 120 hazai üzemből száz hamarosan be fog zárni. Ha az állam azt szeretné, hogy legyen hazai húsipar, mielőbb be kellene avatkozni - tette hozzá Fazekas, aki a beígért állatjóléti támogatásokhoz történő hozzáférést sürgette. Szerinte az elmúlt években a húsipari cégek nagy része folyamatosan veszteséges volt, és az idei első négy hónapban is komoly mínuszokat kellett elkönyvelniük a cégeknek - még ha ez a mérlegadatokon kevésbé látszik is.
Az állami vagy uniós támogatásokban reménykedő vállalkozások ugyanis nem mertek veszteséget kimutatni, mivel a veszteséges vállalkozások eleve nem is nyerhetnek ezeken a tendereken. Ahhoz, hogy az ágazat kilábalhasson a gödörből, a banki finanszírozás rendezése mellett szükség lenne az alapanyagárak, a sertésállomány és a forint stabilizálására, továbbá a kereskedelmi átadási árak legkevesebb 15-20 százalékos emelésére.
Indul a Herz felszámolása
szerda, május 27, 2009
Bajban a Gyulai Húskombinát - Füstbe ment kolbászok
Végleg bezárhatják a nagy múltú Gyulai Húskombinátot, ha nem jut hamarosan pluszforráshoz. A cég rossz pénzügyi helyzetéből MFB-hitellel szabadulna - de a társfinanszírozó kereskedelmi bankok egyelőre kevésbé rugalmasak. Mi lesz velünk, ha eltűnik a gyulai kolbász?
"Bár tavaly is borotvaélen táncoltunk, s nagyjából ez mondható el a teljes magyar húsiparról is, a pénzügyi válság kirobbanásáig, október derekáig úgy tűnt, hogy szerény nyereséggel, de legrosszabb esetben nulla eredménnyel zárjuk az évet. Aztán döntően rajtunk kívül álló okok miatt beleszaladtunk egy valamivel több mint félmilliárd forintos veszteségbe. Komoly likviditási gondjaink vannak, a termelés finanszírozása nehézségekbe ütközik" - adott gyorsértékelést Ruck János, a Gyulai Húskombinát vezérigazgatója a Narancsnak. Május elején a Népszabadságban jelent meg, hogy fizetésképtelenné válhat a magyar tulajdonban lévő Gyulai Húskombinát. A legrosszabb forgatókönyv sem zárható ki, ha az üzem nem részesül
záros határidőn belül
forgóeszköz-finanszírozásban; vagyis megszűnhet a közel másfél száz éves gyulai húsipar, s ezzel eltűnhet a piacról az eredetvédett és hungarikumnak számító gyulai kolbász, valamint a piacvezető gyulai májas. A rendszerváltás előtt a Gyulai Húskombinát a honi élelmiszer-gazdaság zászlóshajója volt, ahol a nyolcvanas évek közepén egymillió sertést vágtak le (lásd Tradíció és minőség című anyagunkat). Azóta nagyot fordult a világ, mert nemcsak a szinte korlátlan felvevőképességű szovjet piac szűnt meg, hanem a viharsarki cég privatizációs vesszőfutás áldozata is lett. Bukdácsolások és sűrű vezetőcserék után 2005 szeptemberében már válságkezelésre és reorganizációra szerződtette a cég élére Ruck Jánost a tulajdonos, a Hajdúsági Agráripari Egyesülés (HAGE) Zrt. Ezt megelőzően, 2005 nyarán Martos Géza előző vezérigazgató gazdasági okokra hivatkozva megszüntette a sertésvágást; e kényszerű lépés egyben a nagy hagyományú gyulai hentesipar végét is jelentette. Ruck 2006-ban stabilizálta a céget, majd többéves átalakítási programot hirdetett meg. A 2006-os terveket azonban részben keresztülhúzta, hogy az egyre fogyó honi sertésállomány miatt közel 30 százalékkal emelkedett az élő sertés felvásárlási ára, ami 750 millió forint pluszkiadással járt. A végrehajtott racionalizálási lépések miatt ezzel együtt sem zárt veszteséges évet a cég. A meghirdetett átalakítás azt célozta, hogy a korábbi nagyvállalatból modern, a piaci igényekhez gyorsan alkalmazkodó, kevesebb terméket, de hatékonyabban gyártó középüzem legyen a gyulai. A tulajdonos és a finanszírozó bank segítségével azonban ennek csak az első üteme valósult meg; az a felemás helyzet alakult ki, hogy bár a csődközeli helyzetet kezelték, az üzemméret csökkentéséhez és az üzemrészek leválasztásához, az elavult technológiák cseréjéhez már nem jutottak pótlólagos forráshoz. Így viszont csak idő kérdése volt, hogy mikor néz szembe az átlagos nehézségeknél is nagyobbakkal a húskombinát. A tavaly őszi hitel- és pénzpiaci válság után beütő gazdasági krízis, az ennek nyomán kialakult euró-forint árfolyam egy sérülékeny és gyengélkedő céget kapott telibe. A külföldről beszerzett alapanyagok, fűszerek, belek és csomagolóanyagok árai a gyenge forintárfolyam miatt hirtelen csaknem 30 százalékkal megdrágultak, ám a kereskedelmi partnerek felé csak 7-8 százalékos áremelést tudott elérni a cég: a kényes pénzügyi egyensúlyban lévő kombinát egyre súlyosbodó likviditási gondjai részben ebből erednek. A gyulai húsüzem pénzügyi, technológiai gondjai sem új keletűek. Bár a cég az utóbbi két-három évben egymilliárd forintot fizetett vissza a két hitelező kereskedelmi banknak, még mindig 1,8 milliárddal tartozik nekik. Az élelmiszer-feldolgozó vagyonához és éves árbevételéhez képest - 2008-ban 8,5 milliárd forint volt a forgalom - ez persze nem nevezhető veszélyesnek. A bankok mindenesetre már korábban a cég minden ingatlanát jelzáloggal terhelték. A tulajdonos HAGE Zrt. - érzékelve az egyre súlyosabb likviditási problémákat - pénzügyi lehetőségeinek csaknem végső határáig elmenve nemrégiben 500 millió forinttal segítette a Gyulai Húskombinátot. A cégnek ennek ellenére sincsenek szabad pénzforrásai, így a finanszírozási gondok mindennapossá váltak. Mozgósítható pénzforrás hiányában és a rossz forint-euró árfolyam miatt viszont csak csökkentett mértékben képes előfinanszírozni a termelést - vagyis tipikus 22-es csapdája. A kereskedelmi szerződésekben vállalt kötelezettségeiknek csak részben tudnak eleget tenni, amiért kötbérrel sújtják a céget. A helyzet azért is viszszás, mert mint Ruck János fogalmazott: "A fogyasztás visszaesése ellenére jelentős kereslet mutatkozik a termékeinkre, csak éppen nem tudjuk legyártani a szerződött mennyiséget." Az 1978-ban a kor akkori színvonalán a világ élmezőnyébe tartozó üzem az elmaradt fejlesztések miatt mára elavulttá vált. A gyárkomplexumot annak idején úgy tervezték és építették meg, hogy ott évente akár milliós sertésvágás is végezhető - ám a vágószalagok közel négy éve üresek. Bár születtek tervek az üzem energetikai és technológiai korszerűsítésére, valamint arra, hogy a hatalmas üzemcsarnokból kisebbe teszi át a főhadiszállását a cég, ám ezt (az átalakítás és a reorganizáció első lépései után) sem a tulajdonos, sem a hitelező kereskedelmi bankok nem finanszírozták. E nehézségeket súlyosbította a minden magyarországi élelmiszer-feldolgozó céget sújtó kereskedelmi lenyúlás is: a nagykereskedelmi láncok minden 100 forint leszállított árunak a felét térítik meg, a többit különböző jogcímeken levonják. Márpedig ez egy forráshiánnyal és napi fizetési gondokkal birkózó üzemet különösen érzékenyen érint. A Gyulai Húskombinát ma is a város legnagyobb ipari foglalkoztatója. Az elmúlt három-négy évben csaknem 600 fővel csökkent az alkalmazottak száma, de még mindig ötszázan dolgoznak a cégnél, akikhez termelők és beszállítók százai kapcsolódnak. "A cégnek a hús- és az élelmiszeripar más szereplőihez hasonlóan minél gyorsabban érkező forgóeszközhitelre volna szüksége, hogy átvészelje a nehéz időket" - hangsúlyozta lapunknak Ruck János. Szeretnének részt venni a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) várhatóan június elsejétől induló, első lépésben 30 milliárd forintos garanciaprogramjában. A vezérigazgató pontos számot is mondott:
700 millió forint pluszforrásra
lenne szüksége a tavaly 11-12 ezer tonna készterméket előállító cégnek, amely a honi kolbászgyártásban 10, míg a májasok piacán 30 százalékos részesedést tudhat a magáénak. A konstrukció lényege, hogy az MFB a kereskedelmi bankoktól felvehető minimum 200 millió és maximum 2,5 milliárd forintos hitelre 80 százalékos garanciát vállal, ami mögött 90 százalékos állami kezesség állna. A Népszabadság számítása szerint így 37,5 milliárd forint forgóeszközhitelt vehetnének föl a kereskedelmi bankoktól a honi élelmiszer-ipari cégek - ami jelentős segítségnek tűnik. A Gyulai Húskombinátnak azonban az elmúlt hetek intenzív tárgyalásai ellenére sem sikerült előrelépést elérnie a két finanszírozó pénzintézetnél, a K&H és a CIB Banknál. "A pénzintézetek túlbiztosítják magukat, gyakorlatilag nincsenek figyelemmel arra, hogy az elmúlt két évben egymilliárd forint hitelt visszafizettünk. Feltételeik, ajánlataik jottányit sem változtak, hiába tárgyalunk már velük 3-4 hónapja" - mondta a Narancsnak Ruck János. Az szinte biztosra vehető, hogy a munkaügyi tárcától a gyulai cég megkapja azt a 113 millió forintot, amelyet munkahelymegtartásra fordíthat. A pluszforrás felhasználásának egyik legfontosabb kikötése egyben komoly dilemma is: folyósítás esetén 1 évig meg kell őrizni a mostani foglalkoztatottsági létszámot - ám ez nagyban függ a kevésbé rugalmas kereskedelmi bankoktól, a garanciaprogramban való részvételtől vagy kimaradásból. A legrosszabb forgatókönyv, a Gyulai Húskombinát esetleges megszűnése kisebbfajta szociális katasztrófával is fenyegetne a térségben még akkor is, ha a Viharsarokban itt a legjobbak a munkanélküliségi adatok. 2009 áprilisában közel 2200-an kerestek állást a kistérségben, ami 11,7 százalékos arány. Kriskó Edina, a Dél-alföldi Regionális Munkaügyi Központ szóvivője a Narancsnak úgy fogalmazott, hogy optimisták, és nem számolnak vészforgatókönyvvel a gyulai üzem miatt.
Amikor a hülyeség üli torát
Az országos ellentéteket leképező helyi politika még a helyi sajtómunkásoknak is tudott meglepetéssel szolgálni húskombinátügyben. Ifj. Görgényi Ernő, a Fidesz helyi erős embere, miután a Népszabadság tudósított a cég nehéz helyzetéről, ennek okaiként csak politikaiakat sorolt fel - holott előzetesen a vezérigazgató kizárólag gazdasági és pénzügyi nehézségekre vezette vissza a kialakult helyzetet. Ezek után már nem volt meglepő, hogy a május 12-i, ez ügyben összehívott gyulai rendkívüli képviselő-testületi ülés kudarcba fulladt. Két kérdésről kellett volna dönteni. Egyrészt arról, hogy a nehéz helyzetben lévő húskombinát az idei első félévi, mintegy 60 milliós iparűzési adóját - egy szabályos pénzügytechnikai lépéssel - könnyítésképp úgy rója le, hogy átadja az egykori vágóhíd műemlék épületegyüttesét a városnak, amelynek forgalmi értéke megegyezik az iparűzési adó nagyságával. Másrészt a város megvizsgálja, hogy a jövőben miként csökkentheti a legnagyobb ipari üzem víz- és szennyvíz-alapdíját és tarifáját. A városi közműcég évente 50-60 millió forinttal többért szolgáltatja a vizet a cégnek, mint ha a Békés Megyei Vízmű Vállalattól venné. (A 120 milliós iparűzési adó mellett évente 230 millió forint víz- és szennyvízszámlát fizet a városnak az üzem.) A két határozati javaslatot nagy többséggel elutasították. Csupán Perjési Klára polgármester, egyben a törvényhozás tagja és két képviselő támogatta. A történtek lefordíthatók úgy is, hogy szavakban segítenek a cégen a képviselők, de tettekkel már nem. A fideszes többség azt mondja, lépjen előbb a kormány. Ezt tetézte a múlt heti "Kolbásztúra", amelyet a város és a Gyulai Húskombinát vezetésével történt egyeztetés nélkül a helyi fideszes képviselők tettek a fürdővárosból Budapestre. Útközben megálltak több helyszínen, hogy felhívják a figyelmet a békési üzem nehéz helyzetére. A végállomás a gazdasági és a munkaügyi tárca volt, melyekkel hosszú hónapok óta tárgyal a húskombinát. A minisztériumoknál nem is tudták mire vélni e politikai pr-akciót, amit nem tudni, miért, a Népszabadság jegyzetírója - feltehetően információk hiányában - jó ötletnek nevezett a minap. Időközben az önkormányzat, büntetőkamatokat helyezve kilátásba, megküldte a Gyulai Húskombinátnak az iparűzési adó első féléves megfizetéséről szóló csekket - noha a hírek arról szóltak, hogy júniusban újratárgyalja a város az üzemnek a rendkívüli ülésen napirenden szerepelt kérését.
Tradíció és minőség
A gyulai húsipar kezdetét 1868-ra teszik, amikor megépült a közvágóhíd Békés vármegye székhelyén. A sok helyi hentesmester közül az első világháború után a Pozsony mellől érkező Stéberl András emelkedett ki, aki nemcsak a nagyüzemi húsipar alapjait teremtette meg, hanem termékfejlesztéseivel és marketingakcióival nagy ismertséget szerzett magának külföldön is. Ennek bizonyítéka, hogy a Stéberl-féle kolbász, amelyet ma gyulai kolbászként ismerünk, az 1935-ös brüsszeli világkiállításon aranyérmet kapott. 1948-ban államosították a gyárat, amit az akkor 60 éves alapító két hónappal élt túl. Az 1953-ban a helyi húsüzem élére küldött Csiki Józsefet azzal bízták meg, hogy alakítsa át lekvárgyárrá az egykori Stéberl-üzemet. A tavaly Gyulán díszpolgári címmel kitüntetett Csiki azonban fölismerte, milyen érték veszne el, és a feladatot nem hajtotta végre. Irányításával 1978-ra elkészült a Gyulai Húskombinát akkor világszínvonalú új üzeme. Az 1980-as évek közepén évi egymillió sertést vágtak az akkor kétezer főt foglalkoztató cégnél. A rendszerváltás utáni évek privatizációs szerencsétlenkedései megszűnéssel fenyegették a kombinátot. A kilencvenes évek második felében a cég átmenetileg a finanszírozó K&H Bank, majd nem sokkal később a nádudvari HAGE Zrt. tulajdonába került - utóbbi ma is többségi tulajdonos. Az elmúlt egy-másfél évtizedben több nagy külföldi szakmai befektető kacérkodott a Gyulai Húskombinát megvásárlásával, de a kedvezőtlen gazdasági, pénzügyi és technológiai helyzet mellett azért sem szálltak be, mert nem üzemet, hanem brandet akartak venni. A cég mottója egyébként: Tradíció és minőség.
szerző: Bod Tamás
forrás: mancs.hu
Megszenvedi a válságot a húsipar
forrás: nol.hu
Sertéshús: kevés az alapanyag
A harmadára esett vissza Tolna megyében a sertéstartó telepek száma. Ennek köszönhető, hogy kevés az alapanyag, a felvásárlók a 420 forintot is megadják egy kiló élősertésért.
Minden negyedik sertés, amit itthon a feldolgozók átvesznek, importból származik, áll a Magyar Agrárkamara közleményében. Ezúttal azonban nem a nagyobb haszon reménye miatt szerzik be külföldről a disznót a felvásárlók, hanem mert nincs elég magyar sertés.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint ez év első negyedévében a vágások száma közel 20 százalékkal csökkent a múlt évihez képest, és 27 százalékkal kevesebb magyar sertést vásároltak fel a vágóhidak.
Jelenleg 410-420 forintot adnak egy kiló élő sertésért, ami nagyon jól hangzik a tavalyelőtti 300 forinthoz képest.
- Két éve olyan mélyponton volt az ágazat, hogy tömegesen számolták fel a vállalkozók a sertéstelepeket - mondta Lengyel Lóránd németkéri gazdálkodó. Ő jelenleg egy 200 anyakocás telepet tart fenn, de ezt szeretné 300-asra bővíteni. Annyira elfogyott a sertés, hogy ez hiányt váltott ki, emiatt megemelkedtek az árak. Az így keletkező nyereségből a termelő igyekszik pótolni az évek alatt felélt, leépített állományát.
A sertéstartás most pozitív irányba halad, és ez abból is látszik, hogy akik fennmaradtak a rostán, azok fejlesztenek, korszerűsítenek. Az uniós pályázatokon nyertes gazdák elkezdték a trágyatárolók kiépítését, melyre 75 százalékos a támogatás, illetve a technológiai fejlesztéseket - szellőzők, szigetelések, takarmány behordók építése - ahol 40 százalékos a támogatás.
Lengyel Lóránd szerint a szemléleten is kellene változtatni. Míg nálunk a trágyát veszélyes hulladékként, addig a holland, dán gazdaságok esetében ezt értékes tápanyagként kezeli az állam. Fejtrágyaként használják fel, és ehhez még támogatást is kapnak a gazdák. A több évig tartó hazai mélypont arra is jó volt, hogy aki maradt, az tudatosabban gazdálkodik.
Május végén Lajosmizsén az állattartók kezdeményezésére vélhetően megalakul az az országos minőségi rendszer, melynek lényege: minőségi árut hazai sertésből. A vásárlók figyelmét szeretnék a kiváló magyar húsra felhívni.
A Naki Mezőgazdasági Zrt. tulajdonában van a megye egyik legnagyobb és legkorszerűbb sertéstelepe. Két évvel ezelőtt Soltész Gyula vezérigazgató még azt mondta: toljuk magunk előtt a problémákat, a hullámvölgyből nem tudunk kijönni. Ma már ők is bizakodnak, és egy milliárdos beruházás közepén tartanak. A tervezett kilenc istállóból már négyet felújítottak. Jelenleg 17 ezer hízót értékesítenek évente, a számot 24 ezerre szeretnének bővíteni. A nehéz időszakban sem küldtek el senkit, így hetven embernek adnak munkát ma is.
Megváltoztak a vásárlási szokások, állítja több húsbolt tulajdonosa. Érezhető a válság hatása, mondta Kelemen Árpád, a szekszárdi Árpád-húsbolt vezetője. Egyre többen vannak, akik úgy mennek vásárolni, hogy előre megmondják mennyi pénzük van - pár száz forint - és annyi húst kérnek, amennyi belefér. Több fogy baromfiból, az olcsóbb, csontos sertéshúsból, de a drágább sertésből és marhából jelentősen visszaesett a forgalom. Mivel az étkezési jegyet is elfogadják ebben az üzletben, ez a forgalmukat is meghatározza. Természetesen vannak olyan vásárlók is, akik nem nézik a mérleget, amikor kiválasztják a főzéshez kívánatos alapanyagot, tette hozzá Kelemen Árpád.
forrás: agroland.hu
Superbrands a kombinátnak
hétfő, május 25, 2009
Vinnék a magyar sertést, de kevés van
Szakértői tárgyalásokra van szükség a húsipari gondok megoldásához
Mielőbbi szakértői tárgyalásokat sürget a húságazat gondjainak megoldása érdekében Zádori László független szakértő, a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) volt titkára.
A szakember közölte, a magyar húságazat gondjain csak akkor lehet segíteni, ha az ágazat szereplői, beleértve a bankokat is, mielőbb tárgyaló asztalhoz ülnek, és megbeszélik, hogy milyen finanszírozási feltételekkel lehet az ágazatba pénzt pumpálni.
A többlet források bevonásához azonban megfelelő háttérszámításokra van szükség ahhoz, hogy a pénzintézetek biztonsággal kihelyezhessék forrásaikat az ágazatba.
Zádori László szerint az nem lehet kérdéses, hogy Magyarországon a sertéstartás jövedelmező lehet, amennyiben megfelelő pénzügyi hátteret biztosítanak mind az állattartóknak, mind pedig a feldolgozóknak. Ehhez az alapvető feltételeket az biztosítja, hogy az ország a gabonaövezetben fekszik, és így a takarmányellátás nagy biztonsággal megoldható.
A szakértő ugyanakkor arról is beszélt, hogy az alapanyag-termelőknek saját feldolgozó kapacitásra is szüksége lenne ahhoz, hogy a sertéstartás a jövőben nyereséges üzlet legyen. Úgy vélte: ez leginkább szövetkezeti formában valósítható meg, és legalább további egymillió sertés levágását tenné lehetővé évente.
Jelenleg Magyarország sertésállománya mintegy 3,4 millió. Tavaly mintegy 4,5 millió sertést vágtak le, és ma már minden negyedik sertés külföldről érkezik, amit Magyarországon feldolgoznak. Szakértői vélemények szerint ugyanakkor a kapacitások alapján Magyarországon évente mintegy 8 millió sertést lehetne levágni, mivel még mindig 400 körüli feldolgozó működik.
A gazdasági válság hatásai ebben az ágazatban is jelentős mértékben érezhetők. Például: a nagyhírű Herz Szalámigyár Zrt. is gondokkal küzd, nemrégiben elbocsátásokra kényszerült, és működésének fenntartásához jelentős összegű forgóeszköz-hitel kellene. Emellett a Gyulai Húskombinát is a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt kénytelen termelését visszafogni.
forrás: hvg.hu
csütörtök, május 21, 2009
23 millió tonna gabona teremhet Ukrajnában
Összeomló magyar sertéstenyésztés - Disznó szerencsétlenség
szerző: Tamás Gábor
forrás: mancs.hu
szerda, május 20, 2009
Rövid hírek az USA-ból és Kanadából
Washington, 2009. május 19.
- A sertésinfluenzától való félelem április második felében kereskedelmi válaszreakciókkal is járt. Oroszország, a Fülöp-szigetek, Tájföld és Jordánia például betiltotta az amerikai sertéshús importját, ami érzékenyen érinti az ágazatot, mivel a négy ország összesen körülbelül 530 millió dolláros piacot jelent. A korlátozás, és a sertésinfluenza miatt várhatóan bekövetkező fogyasztáscsökkenés miatt a sertéshús ára érezhetően csökkent, azonban a kukorica határidős árára egyelőre nem volt érdemi hatással. Az Egyesült Államokban a sertésinfluenza miatt nem rendeltek el állategészségügyi korlátozást, és nem jeleztek sertésekben történt megbetegedést sem.
- A Kanadai Statisztikai Hivatal adatai szerint a kanadai sertésállomány 11 éves viszonylatban a legalacsonyabb szintre esett vissza: április 1-jei állapot szerint 11,9 millió sertést tartottak az országban, amely 8,6 %-kal kevesebb, mint az elmúlt évben. A magas takarmányköltségek, az alacsony felvásárlási árak és az amerikai eredet-megjelölési rendszer (COOL) hatálybalépése miatt jelentősen csökkent a sertéstenyésztéssel foglalkozó farmok száma. 2009. április 1-jei állapot szerint összesen 8300 sertéstartó gazdaság működött Kanadában, ami 1000-rel kevesebb a tavalyi számoknál. A szövetségi kormányzat tenyésztés-selejtezési programjának köszönhetően többen kivonultak a termelésből, amit a vágások számának (egyedéves adatok) 3,9 %-os emelkedése is jelez. A sertésexport 2008 első negyedévéhez képest 42,8 5-kal (!) csökkent; a választási malacok USA-ba történő kivitele negyedéves összehasonlításban 1,68 millióról 1,13 millió darabra esett vissza.
szerző: Dr. Tóth Attila
forrás: fvm.hu
kedd, május 19, 2009
A románok is keresik a magyar disznót
- Valóban jelentős import érkezik hazánkba, lehet, hogy még több is, mint azt a kamara adatai tükrözik – fejtette ki a termelő. – Azt sem lehet persze egészen magyar disznónak minősíteni, amit itthon hizlalnak fel. Nagyon sok ugyanis a dánoktól, németektől behozott malac. A felvásárlási ár valóban magasabb, mint korábban és várjuk a további emelkedést is. A szójaár megint tízezer forint körül van, vagy inkább felette. Emelkedtek a premixek, a gyógyszerek. Ha például egy malacot védeni akarunk a betegségek ellen, csak a gyógyszerköltség ezer forint. Lengyel Oszkár hozzátette:
- a gazdák terheit tovább növelik a magas gabonaárak.
Négyből egy importállat
forrás: vasnepe.hu
hétfő, május 18, 2009
Megszűnik a gyulai felvágott
Megszünteti 15-20 felvágott jellegű húskészítményének gyártását a Gyulai Húskombinát Zrt. és mostantól két piacvezető márkája, a gyulai kolbász és a gyulai kenőmájas előállítására koncentrál.
A tulajdonosok azért döntöttek így, mert a vállalatnál likviditási válság alakult ki. A beszűkült hitellehetőségek miatt a cégnek át kell szerveznie működését, amely a termelés csökkentésével jár - mondta a Világgazdaságnak Ruck János vezérigazgató.
A pénzügyi gondokat az váltotta ki, hogy a vállalat a hiányzó források pótlásáról nem tudott megegyezni a működést finanszírozó bankokkal. A társaság többségi tulajdonosa, a nádudvari Hage Zrt. a közelmúltban 500 millió forintos segítséget nyújtott a cégnek, de az alapanyag-ellátás biztosításához további 700-800 millió forintra lenne szükség. A többletköltség egy részét a magasabb importárak okozzák.
Az átszervezések nyomán a cég kolbászgyárának kihasználtsága 80-90 százalékos lehet, vágóüzemében viszont 30 százalékkal csökken majd a termelés - mondta Ruck János. A 80 százalékban belpiacra termelő GYH számára biztató, hogy hazai értékesítési lehetőségei továbbra is megvannak.
A vezérigazgató tájékoztatása szerint a társaság hetek óta előzetes tárgyalásokat folytat a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB), hogy igénybe vehesse a pénzintézet 30 milliárd forintos bankgarancia-csomagját.
A cég hitelmennyiség egymilliárd forinttal csökkent az elmúlt két évben, így a vállalat ma 1,8 milliárdos banki forrással gazdálkodik. A további finanszírozást azonban nehezíti, hogy a pénzintézetek újabb biztosítékokat kérnek. A GYH-nál emellett várhatóan nem kell jelentősen csökkenteni az 500 fős dolgozói létszámot.
...
forrás: origo.hu
Termőfölddel kapcsolatos adatok Romániából
A román Agrár- Vidékfejlesztési és Erdészeti Minisztérium közzétett a román termőföldről adatokat.
Forrás: fvm.hu
szombat, május 16, 2009
Népszerű az influenzamentes magyar sertés
forrás: origo.hu
péntek, május 15, 2009
Elkészült a szalonnával hajtott autó
Wisconsinban a hagyományos benzin gallonja (3,8 liter) 2,2 dollárba kerül, ami nagyjából 120 forintnak felel meg literenként. A fele-fele arányú dízel-biodízel keverék 2,09 dollár, míg a Bio-Blend Fuels tisztán szalonnából készült üzemanyaga 1,99. A szalonnából készült biodízel ráadásul nemcsak környezetbarát, és nem támaszkodik a kőolajra, de állítólag isteni sültszalonna-illatot áraszt a vele hajtott autó.
csütörtök, május 14, 2009
Sajátos export
Sokan nem bírták. Ma Magyarország - tíz éve a kezét törték volna annak, ki ilyesmit jósol - sertéshúsból hivatalosan "nyolcvan százalékig önellátó". A szűk három és fél milliós állomány a frisshús-ellátáshoz még éppen elég, de a feldolgozott árukhoz már kevés. Azokban most zömmel importhús van. Még hagyományos, nemzeti termékeink többségében is. Igen, kevés a nyesedék, a hazai szalonna. Nemhogy az exportban, de már a belső piacon is egyre nő a hiány okozta "szívólyuk", amit előbb-utóbb betöm valamelyik tőkeerős versenytársunk. Például az a holland, aki már vett három telepet, és már keresi melléjük a többit: harmincezer koca süldőit akarja itt hizlalni. Hogy értsük: ez nagyjából nyolcszázezer hízó - és nagyjából ennyi tűnt el az elmúlt másfél évben a hazai, főként kistermelői ólakból, az áruk meg a gazdazsebekből. Tud a holland számolni: otthon a környezetvédelemmel, trágyakezeléssel, miegyébbel kapcsolatos költségei a teljes árbevételének nyolc-tíz százalékát teszik ki, itt legfeljebb kettőt, a munkabérről, egyéb rezsiről nem is beszélve.
Nagy tehát a baj, de lehet még nagyobb is. A hazai sertéságazat próbálkozik, például olyan címkével hoznak forgalomba nyártól húst, amely arról tanúskodik, hogy az állat, amiből kimérték, nemcsak itt hízott, itt is született. Ez azonban egyelőre alig több a semminél. Átfogó ágazati stratégia nincs - hogyan is lenne, ha gazdák ezrei az éppen aktuális viszonyok között állítanak be hizlalni vagy éppen vágnak ki kocát az aljából.
Az állam sem segíti igazán a föld nélkül kínlódó honi sertéstartást
A magyar sertéstartók döntő része termőföld hiányában kiszolgáltatott, mivel nem képes megtermelni a megfelelő mennyiségű takarmányt. A tenyésztők szembesülnek a versenyképességet rontó jelentős élőmunka-ráfordítással és a hosszú hízlalási idővel is. A sertésszövetség szerint néhány év múlva a hazai sertéstartók fele külföldi lehet.
A fejlett sertéstartással bíró nyugat-európai országokkal szemben Magyarországon nem specializálódtak a gazdaságok, holott más tartástechnológiát igényel a tenyészállat- és mást a hízósertéstartás. Üzemi szerkezetünkre egyaránt jellemző a koncentráltság és a szétaprózottság – állapítja meg az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) által elkészített, A főbb állattenyésztési ágazatok helyzete című tanulmány.
Eszerint gondot okoz, hogy a hatályos hazai földtörvény nem teszi lehetővé a jogi személyek földvásárlását, mert a föld tulajdonlása és használata elszakadt az állattartástól, ahol modern telep nélkül nem érdemes nagy genetikai értékű állománnyal sem foglalkozni. A megoldás – ami érkezhetne a zöld- vagy barnamezős beruházás formájában is – azért sürgető, mert szakértők szerint a hazai sertéshús-előállítók földrajzi, gazdaságpolitikai és társadalmi okok miatt nem tudják felvenni a versenyt a fejlett sertéshústermelő országokkal.
Magyarország földrajzi fekvése miatt a fehérjeforrások beszerzése, illetve a sertéshús kivitele a harmadik országokba, a nagyobb szállítási költségek miatt egyaránt jelentősen drágább, mint versenytársainknál. A fűtési, hűtési költségek is drágábbak, mint például Dániában vagy Brazíliában, ahol kisebb a hőmérséklet ingadozása. Gondot okoz, hogy megnőtt az állattartó telepeken a vagyon elleni bűncselekmények száma, ezért az őrzés-védés megszervezése szintén növeli a termelési költségeket.
További problémát jelent a hazai sertéstartóknak a hitelfelvételben a külföldi tőke drága kamata, a szervezetlen termékpálya és a szaktanácsadás hiánya. Ráadásul Magyarországon nemzetközi összehasonlításban igen drágák az állattetemek megsemmisítésének díjtételei, pedig az állami tulajdonú ATEV "piacmeghatározó" az állati hulladékok megsemmisítése terén. Emellett az indokolatlanul nagy hatósági húsvizsgálati díjtételek pedig arra engednek következtetni, hogy a hatósági laboratóriumok sem versenyképesek. Egy szabad piacgazdaságban minden üzemnek alanyi joga, hogy a díjtételek függvényében szabadon válasszon az akkreditált laboratóriumok közül. A sertéstenyésztők az elmúlt években különböző támogatási jogcímeken évente "tűzoltásra" sokmilliárdos támogatást kaptak, a problémák viszont újratermelődtek.
Az AKI-dokumentum szerzői szerint ma Magyarországon a továbbfeldolgozást végző cégek jövedelempozíciója stabilabb, míg a sertésvágás és -darabolás általában veszteséges. Várhatóan hosszabb távon is inkább a készítménygyártás hoz hasznot, ezért a sertésvágás és -darabolás területén nagy erőfeszítéseket kell tenni a hatékonyság javítására. Korábban az áfa húsz százalékra emelése után a húsiparban egyre többen kerülik el az adófizetést, a becslések szerint a tőkehúsok 25-35 százalékát feketén adják el. A visszaéléseket az áfa csökkentésével és/vagy a valódi adócsalók hatósági ellenőrzésének növelésével, a büntetések szigorításával lehetne visszaszorítani. Más szakértők szerint az, hogy az áfát júliustól 25 százalékra emelik, tovább rontja az ágazat helyzetét.
Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke a tanulmányról tartott vitán elmondta: "Biztos vagyok benne, hogy 2020-ra a magyarországi sertések száma a jelenlegi 3,6 millióról hat-hét millióra nő. A kiváló természeti adottságainkat kihasználva ugyanis a német és holland agrárvállalkozók, hazájuk helyett inkább Magyarországon tenyésztik majd a sertéseket, így az állattartók fele akkorra külföldi lesz." Sákán szerint a magyar sertéstenyésztés kulcskérdése, hogy beindul-e az integráció a magyar tenyésztők körében, mivel Hollandiában az átlagos sertéstelep tízezer állatból áll, míg hazánkban egy ezres sertéstelep már nagynak számít. Sákán Antal pesszimizmusának adott hangot, mivel szerinte a holland sertéstartók a közeljövőben egyszerűen felvásárolják a kisebb magyar telepeket.
Továbbra is fogyasztható maradt a magyarországi sertéshús
Semmilyen élelmezésügyi kockázat nem veszélyezteti a magyar sertéshúst a mexikói sertésinfluenza-megbetegedések kapcsán. A magyar sertéstelepek állat-egészségügyi szempontból teljesen zártak, ezért a magyar sertéshús biztonsággal fogyasztható - közölte a Magyar Sertéstartók Szövetsége. A hazai gazdálkodók érdekvédelmi szövetsége ugyanakkor arra kéri a magyar állat-egészségügyi hatóságot, hogy azonnal kezdeményezzen uniós fellépést a Közép-Amerikából érkező hústermék behozatali tilalmára. Emellett szorgalmazzák, hogy a humán egészségügyi szolgálatok fokozottan ellenőrizzék a Magyarországra beutazókat az influenza miatt, mivel szerintük a sertéshúsnál a vírust hordozó emberek sokkal nagyobb veszélyt jelentenek. A sertéshúsban ugyanis a vírus a sütés-főzéssel elpusztul, az ebből készült étellel tehát nem fertőződhet meg a fogyasztó.
"Nemzeti sertéstenyésztési program indul, amely előtérbe helyezi a magyar tenyészállat, a hazai takarmány és sertéshús kiváló minőségét, emellett célja a magyar termék fogyasztásának növelése, népszerűsítése" – jelentette be Gráf József agrárminiszter. A tárcavezető – aki sertéstenyésztőként elsőként csatlakozott a kezdeményezéshez – elmondta: a programban előírt módon létrehozott termék a Minőségi Magyar Sertéshús logót viseli majd. "A program a hazai sertéstenyésztésen, sertéstartáson és hízó-előállításon alapszik, amelyet szigorú minőségbiztosítási rendszer egészít ki" – mondta a mezőgazdasági miniszter. A rendszer a takarmány-előállítástól kezdve a késztermékig nyomon követhetővé teszi a fogyasztók asztalára kerülő sertéshúst. Az állatok takarmányozásához kizárólag hazai előállítású abrakot használhatnak föl a tenyésztők. A most létrehozott rendszerben egy független szervezet tanúsítja majd, hogy a részt vevő hazai tenyésztők, állattartók és feldolgozók mindenben megfelelnek a szigorú magyarországi minőségi előírásoknak. (MH)
szerző: Strbik László
forrás: magyarhirlap.hu
Megjegyzés: bár a cikk április 27-ei, a megállapításai miatt mégis úgy gondoltam érdemes megosztani. Mellesleg "egy újszülöttnek minden vicc új".
szerda, május 13, 2009
A "sertésinfluenza" hisztéria
Köszönet a tvhelyett.hu-nak!
kedd, május 12, 2009
Romániából indult ki a járvány?
Nem kaptak fizetést a Herz dolgozói
"Mára az a szomorú helyzet állt elő, hogy nem tudtunk eleget tenni áprilisi bérfizetési kötelezettségeinknek a dolgozók felé. Társaságunk hónapok óta tárgyalásokat folytat finanszírozó bankjával, azonban még a rövidtávú, a mindennapi működéshez elengedhetetlen forrásokat sem érjük el emiatt" - jelentette ki Nagy Endre, a Herz Szalámigyár Zrt. vezérigazgatója.
A cégvezető hozzátette, hogy a Herz termékei prémiumtermékek lévén a gazdasági válság ellenére továbbra is keresettek mind belföldön és külföldön, azonban a finanszírozás hiánya hónapok óta ellehetetleníti a termelést és a napi működést. A finanszírozási problémák következtében lecsökkent termelésvolumen miatt az elmúlt hónapban 130 dolgozó csoportos létszámleépítését jelentette be a vállalat a munkaügyi központ és a dolgozók felé.
forrás: index.hu