2007. 18. szám 26-28. hét
2007. 16-17 szám 21-25. hét
Annyi technikai megjegyzésem azért lenne, hogy egy hírlevél úgy jó, ha fel is lehet rá iratkozni, ám ennek semmi nyomát nem látom a vht.hu című lapon.
Egy oldal a disznóságokról
A címben megfogalmazott kérdésre 2 szóban össze tudom sűríteni a válaszomat: nem tudom. Azonban van néhány olyan tényező, melyeket sorra véve okoskodhatunk egy kicsit:
Ami lefelé húzza az árat
A malacnak nincsen ára, mivel túlkínálat alakult ki a piacon. Minek köszönhető mindez?
A telepek tele vannak. Jó néhány nagyteleppel beszélve valamennyi arról számolt be, hogy a július végi záró állományuk olyan magas volt, mint még soha. Ennek több oka is van,
Ebből következően, az eddigi évek őszi árcsökkenésére még rá is fejel ez az extra mennyiség, ami szeptember-november között fog kikerülni az ólakból.
Az angliai száj- és körömfájás miatt elrendelt szállítási tilalmat követően a termelők a megszokottnál több sertést ajánlanak fel a vágóhidaknak.
Bár Dél Európában még javában tombol a nyár, a turistaszezon lassan a végéhez közeledik, ez pedig magával hozza a spanyol sertéshús fogyasztás csökkenését, amely többlet húsként meg fog jelenni az európai piacokon
Ami felfelé hajtja az árat
Információim szerint Hollandiában már vannak olyan telepek, melyek abbahagyták a termékenyítést, és a felszámolást készítik elő. Igaz ennek fél év múlva lesz csak hatása, de optimizmusra adhat okot. A hírek szerint a német gazdák is folyamatos veszteséget termelnek csak a malacon (10 egymást követő hónapban átlagosan 7€ veszteséget termeltek minden egyes eladott malacon), így várhatóan az ottani termelési kedv is lanyhulni fog.
A már jó néhányszor emlegetett kínai sertéshús válság miatt a Föld legnagyobb sertéshús előállítója is vevőként jelenhet meg a nemzetközi piacon, ezt a közelgő olimpiára odasereglő turisták ellátásának igénye is valószínűsíti.
A vágóhidakon szerte Európában, így hazánkban is csökken a vágósúly, mert
Ez az erőltetett menet oda vezethet, hogy a vágósúlyok annyira lecsökkennek, hogy egyik hétről a másikra hiány alakul ki a piacon, ami megemelheti az árakat.
A TF kocáknak nincs ára, mert olyan sok a felajánlás. Ez megint azt vetíti előre, hogy számos termelő kiírja magát a piacról, és pár hónap múltán az általuk eddig előállított sertés hiányozni fog.
A jelenlegi helyzetben a telepek finanszírozásában egyre nagyobb szerepet játszanak a takarmánykeverők. Az alapanyagárak emelkedésével azonban nekik is kimerülnek a forrásaik, mert míg most a 2-3 hónappal ezelőtti "alacsony áru" takarmányszámlák ellenértékét szedik be, addig most már a jelenlegi csillagászati áron kell gabonát vásárolniuk és bekeverniük. Ebből következően jelentősen lecsökken a finanszírozási hajlandóságuk/lehetőségük, és megpróbálják rövidebb pórázra fogni a vevőiket, melynek egyes esetekben a vállalkozások bezárása lesz a következménye. Erre láthattunk példát hazánkban is, amikor az egyik igen jó nevű sertéstenyésztő vállalkozás esett áldozatául a takarmánykeverő megváltozott finanszírozás politikájának. Ebből következőleg csökkenni fog a tenyészetek száma, ami megint csak csökkenti fogja a sertés kínálatot a piacon.
Ami kiszámíthatatlanná teszi
Amint azt Egyesült Királyság példáján láthattuk egy-egy állatbetegség egyik napról a másikra felboríthatja a piaci várakozásokat és tendenciákat s képes teljesen újraírni az teljes piacot. Gondoljunk csak bele, hogy milyen hatással lenne a világ és ezen belül Európa sertés piacára egy dániai, vagy holland sertéspestis, vagy száj- és körömfájás.
Ami még szerepet játszhat az a gabona piac változása. Ehhez elég lenne egy-két bioetanol előállító vállalkozásnak csődöt jelentenie a magas alapanyag árak miatt, máris lejebb mennének a spekuláció által is hajtott világpiaci gabona árak.
A bizonytalanságot növelő tényezők közé lehet még sorolni az időjárást is, mert egy-egy jobb gabonatermés a világ más pontjain, mondjuk az USA-ban, vagy Kanadában, de akár egy rekord brazíliai szójatermés is segíthetne a sertéstenyésztőkön.
A saját tippem
Az árak ebben az évben valahol a jelenlegi árszint körül fognak alakulni a normál éves ingadozást követve. Az első lényeges piaci változás valamikor jövő év március-áprilisában lesz érezhető a malacárak jelentős emelkedésében (főleg, ha jó termés fog ígérkezni). Ezt követően a hízósertés ára jövő év június-júliusától fog jelentősen emelkedni, akár 350 forintot meghaladó szintre is.
Most már nincs más hátra, csak hátradőlni , megpróbálni túlélni és kivárni, hogy így lesz-e.
Ui.: Nagyon szívesen venném azok véleményét is, akik nem értenek egyet a fent leírtakkal, mert másként látják a piac várható alakulását. Írják meg véleményüket, melyet megjelentetek a blogon, hogy mindenki okulhasson belőle.
Az aláíró szervezeteknek az a félelme, hogy abban az esetben, ha a fenti kérések nem találnak meghallgatásra, a magyar fogyasztó hamarosan drága, bizonytalan eredetű és jóval gyengébb minőségű import termékeket tud csak vásárolni.
Magyar Sertéstartók Szövetsége,
Magyar Húsiparosok Szövetsége
Vágóállat és Hús Terméktanács
Húscéh
Mostanság nagyon sokszor hallom a címben szereplő mondat kezdetet, amikor egy-egy vállalatnál a sertés helyzete után érdeklődöm.
Most mégis arra utalnék csak, hogy tele van a padlás is sertéssel.
Akár merre megyek az országban mindenhol két dolog köszön vissza:
Mi következik ebből logikusan?
Ha mindenki egyszerre fogja ráönteni a piacra a hízóit és a TF kocáit, akkor a csillagászati magasságokba szökött takarmányárak kéz a kézben járnak majd a bányászbéka feneke alatt leledző hízóárakkal. Ugyan ez volt helyzet a 2003-as aszály után is.
A sertés árak októberig nőttek, majd 2003 decemberéig drasztikusan csökkentek, és csak miután már elfogytak a hízó készletek, kezdtek el emelkedni ismét, igaz, hogy akkor 2004 júliusáig, míg el nem érték a 310 forintos szintet (ami kerek 100 Ft/kg-os emelkedés volt a decemberi árakhoz képest) meg sem álltak.
Ha igaz az a közhely, hogy a történelem ismétli önmagát, akkor ugyan ez a trend valószínűsíthető a mostani helyzetben is. Amennyiben az akkori árcsökkenést vesszük figyelembe, úgy még 40-50 forint mínusz benne van a levegőben a következő év elejéig.
Az az érvelés szerintem hamis, hogy a magas takarmányárak majd közvetlenül magukkal hozzák a hízó árak emelkedését. Úgy gondolom, a sertés átvételi árának emelkedését csak a hízó piaci hiánya fogja kikényszeríteni, mert a piacot az nagyon nem érdekli, hogy mennyiből állítják elő az általa igényelt terméket, amíg bőven van belőle, és egymást túllicitáló felajánlások érkeznek. Természetesen a magas takarmány árak miatt kieső termelés hiányt fog szülni, de erre még várnunk kell.
Egypár dolog azonban segítségünkre siethet, úgymint járványos állatbetegségek a konkurencia országaiban, vagy az euró árfolyamának jelentős változása, de a csodavárást meghagyom másoknak.
Tehát, kezeket a gatyamadzagra, és nagylevegő!
forrás: nashuatelegraph.com
forrás: thepigsite.com
további részletes és aktuális információ angol nyelven innét elérhető