péntek, július 24, 2009
Sertésállomány 2009. június 1.
szerda, július 15, 2009
Sertés a szabadban?
Számtalan aggály és kérdés merült fel akkor amikor belevágtunk a megvalósításba. Legnagyobb kockázatot az éghajlati viszonyok közötti különbség jelenti mert Angliában ismeretlen fogalom a kánikula és a szélsőséges hideg. Azóta túl vagyunk februári és júniusi elléseken és annyit leírhatunk, hogy ez nem lehet akadálya annak, hogy szélesebb körben elterjedjen a szabadban való sertéstartás.
DRÁVA-COOP Zrt
kedd, július 14, 2009
Könnyítést kell adni a hazai vágóhidaknak
A magyar piacra termelő vágóhidak terheinek enyhítését kérte a kormánytól az MDF nevében Lengyel Zoltán országgyűlési képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
A politikus szorgalmazta, hogy ezeknek a vágóhidaknak ne kelljen húsminősítési eljárás alá vetniük a helyben történő felhasználás céljára levágott állatok húsát. A húsvizsgálat elvégzése elengedhetetlen, de a helyben fogyasztásra vágott állatok esetében a minősítés, azaz az osztályba sorolás nélkülözhető lépés.
A hazai áruk piacra jutásának egyik legnagyobb akadálya a túlbonyolított minősítési eljárás - jelentette ki a politikus. Ezért az MDF azt szeretné, ha heti tíz vágásig nem kellene minősíteni, valamint minősítési díjat fizetni, így a kisebb vágóhidak heti 50-80 ezer forintos költségtől mentesülnének.
Fontos, hogy a hatósági állatorvosok is egyetértenek ezzel a kezdeményezéssel. A közelmúltban kirobban fuzáriumbotrány rávilágított arra, hogy tovább kell fejleszteni az élelmiszerellenőrzés hatékonyságát, és meg kell könnyíteni a jó minőségű hazai élelmiszerek piacra jutását.
HÁTTÉRANYAG
A friss és egészséges hús érdekében könnyítést kell adni a vágóhidaknak
A közelmúltban kirobbant fuzárium-botrány rávilágított arra, hogy a fogyasztók és a termelők érdekében tovább kell fejleszteni az élelmiszer ellenőrzés hatékonyságát, és meg kell könnyíteni a jó minőségű hazai élelmiszerek piacra jutását. Ezért a Magyar Demokrata Fórum arra kéri a kormányt, könnyítsen a hazai piacra termelő vágóhidak bürokratikus terhein, és heti 10-es vágásszámig törölje el a minősítési díjat.
Az MDF konzervatív pártként gazdasági és élelmiszerbiztonsági szempontból egyaránt kiemelkedő fontosságúnak tartja, hogy a hazai fogyasztásban előtérbe kerüljenek a kiváló minőségű hazai élelmiszerek. Egyfelől ugyanis a világválság idején nemzetgazdasági érdek, hogy helyzetbe hozzuk a hazai termelőket. Másfelől pedig mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a családok asztalára friss és egészséges – lehetőleg helyben készült - élelmiszer kerülhessen. Ezt a kettős célt úgy tudjuk elérni, ha a politika nem gátolja, hanem elősegíti azt, hogy a hazai termelők és a hazai fogyasztók egymásra találhassanak.
A hazai áruk piacra jutásának egyik legnagyobb akadálya a túlbonyolított bürokratikus minősítési eljárás. Természetesen mi is úgy látjuk, hogy a húsvizsgálat elvégzése elengedhetetlen, azonban a helyben fogyasztásra vágott állatok esetében a minősítés, azaz az osztályba sorolás nélkülözhető lépésnek számít. Ezért arra kérjük az agrártárca vezetőjét, hogy változtasson a helyben történő felhasználás céljára levágott állatok húsminősítésére vonatkozó előírásokon, és adjon könnyítést a hazai piacra termelő vágóhidaknak. Javasoljuk, hogy heti 10-es vágásszámig ne kelljen minősíteni, és minősítési díjat fizetni. Ez a módosítás jelentős bürokratikus és anyagi terhet venne le a kisebb vágóhidakat üzemeltető kisvállalkozók válláról.
Amennyiben a kormány megfogadja a javaslatunkat, akkor a kis vágóhidak nem mennek csődbe, a húsáru pedig hamarabb – azaz frissebben – kerülhet a fogyasztók asztalára. Ez a szempont a Magyar Demokrata Fórum számára azért is kiváltképp fontos, mert agrárpolitikánk sarokkövének számít a helyi piacok segítése, a hazai élelmiszerek előtérbe helyezése. Ma már az egész világon belátják, hogy a helyben előállított és elfogyasztott élelmiszerek – az ellenőrizhető eredet és a lerövidült szállítás miatt – frissebbek és egészségesebbek, mint az importáruk. És az sem elhanyagolható szempont, hogy a helyi élelmiszerek esetében nem kell számolni a szállítás, a hűtés és raktározás költségeivel, amelyek a fogyasztók pénztárcáját terhelik, és nem mellesleg komolyan szennyezik a környezetet is.
A helyi piacra termelő vágóhidak minősítési kötelezettségének eltörlése tehát gazdasági-, egészségi- és környezetvédelmi szempontból egyaránt szükséges lépés. Az MDF vallja, hogy ha a kormány képes végre engedni a bürokratikus szorításon, akkor jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a kisebb vágóhidak túlélhessék a válságot, és friss, ellenőrzött eredetű hús kerülhessen a magyar családok asztalára.
forrás: mdf.hu
hétfő, július 13, 2009
A magyar hús exportőrökre vonatkozó orosz szállítási tilalom feloldása, illetve új eljárás más exportőrök ellen
Mint ismeretes, az Oroszországi Föderáció Állategészségügyi és Növény-egészségügyi Felügyelete (Rosszelhoznadzor) tavaly ősszel antibiotikumok, arany sztafilokokkusz és szalmonella jelenléte miatt ideiglenesen letiltotta 10 magyar üzem oroszországi szállításait.
A Rosszelhoznadzor részletesen áttanulmányozta a magyar állategészségügyi hatóság által korábban (2009. február 10-én) átadott dokumentumokat, melyek antibiotikumok és szalmonella jelenlétének kivizsgálására irányultak. Figyelembe véve a vizsgálatok eredményeit és a magyar állategészségügyi hatóság által tett lépéseket, amelyek az Orosz Föderációba szállítandó termékek szigorított laboratóriumi vizsgálatára irányulnak, valamint azt a garanciát, amely biztosítja, hogy az Orosz Föderációba nem kerülhet exportálásra olyan állati eredetű termék, amely nem felel meg az állategészségügyi követelményeknek és normatíváknak, a Rosszelhoznadzor 2009. július 6-tól feloldotta a következő üzemekre vonatkozó ideiglenes szállítási tilalmat az Orosz Föderációba:
HU 22 (Pick Szeged Zrt.), HU 110 (Hungerit Zrt.), HU 105 (Holla Baromfi Kft.) és HU62 (Kométa 99 Zrt.) üzemek.
Ugyanakkor a Rosszelhoznadzor szigorítja a minőségi ellenőrzést az ezekből az állatfeldolgozó üzemekből az Orosz Föderációba érkező termékeket illetően.
Ezzel egyidőben a Magyarországról az Orosz Föderációba szállított fagyasztott sertéshús (sertéstarja) tételben a tiltott és veszélyes anyagok maradékainak vizsgálata során a laboratóriumi eredményei coli-bacillus jelenlétét mutatták ki. A terméket a HU 6 EK (Pápai Hús Zrt.) számú magyar vállalatnál készítették.
Ezzel kapcsolatosan a Rosszelhoznadzor felkérte az FVM-et, hogy vizsgálat derítse ki a coli-bacillus állati eredetű termékekben fellelhető jelenlétének okát, valamint, hogy történjenek intézkedések annak érdekében, hogy az Orosz Föderációba ne kerüljön kiszállításra olyan állati eredetű termék, amely nem felel meg az Orosz Föderáció követelményeinek és az egyezetett állategészségügyi tanúsítványoknak.
A Rosszelhoznadzor kéri a magyar állategészségügyi hatóságot, hogy adjon tájékoztatást a lefolytatott vizsgálat eredményeiről, valamint a foganatosított intézkedésekről
A magyar üzemek újra engedélyezése mellett a Rosszelhoznadzor két argentin és egy brazil üzemnek is újra adott szállítási engedélyt. Emellett a Rosszelhoznadzor bejelentette, hogy két USA baromfiüzem, egy brazil és egy argentin húsfeldolgozó üzem termékeit ezentúl szigorúbb laboratóriumi kontroll alá veszik. Ugyancsak szigorított ellenőrzéssel jutnak be Oroszországba a belga (egy üzem) és svéd (három üzem) baromfiszállítmányok, a francia (öt üzem), a német (két üzem) és az ausztrál (egy üzem) feldolgozott hústermékek.
szerda, július 08, 2009
Tovább egyezkedik a Gyulai Húskombinát
Meghirdetik a Herz vagyonelemeit
Elkezdődtek a leépítések a Herz Szalámigyárnál, és a vagyon is hamarosan gazdát cserélhet. Gyulán még mindig nem sikerült dűlőre jutni az MFB hitelről. A tradicionális magyar húsipar agóniája folytatódik.
Nem termel és a kiszállítás is leállt a felszámolás sorsára jutott Herz Szalámigyár Zrt.-nél - tájékoztatta lapunkat Pinka György, a vállalat felszámolója, aki szerint a gyár újraindításra nincs sok remény, annak költségei jelentősek. Ebben a helyzetben kénytelenek voltak a 330 alkalmazottat érintő csoportos létszámleépítést megkezdeni, ami a felszámoló szerint nyár végére befejeződhet.
A nyári hónapokban szeretnék eladásra meghirdetni a gyár vagyonelemeit, a társaság eszközeit és ingatlanait egyben értékesítenék. Érdeklődő akad a patinás cégre. Olyan vevőt szeretnénk találni - tette hozzá Pinka György -, aki biztosan és hosszútávon garantálni tudja a működtetést.
Lényegesen jobb pozícióban van a Gyulai Húskombinát Zrt., ám a helyzete azért nem rendeződött véglegesen. A Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) remélt bankgaranciát ugyanis egyelőre nem kapta meg a vállalat. (A Gyulai abból a 30 milliárdos állami garanciavállalási keretből számít forrásra, amelyet kifejezetten nehéz helyzetbe került élelmiszeripari társaságok számára nyitottak meg.) Az állami fejlesztési bank a vártnál komolyabb feltételeket támasztott, a húsipari cég finanszírozó pénzintézetével pedig még nem tudtak minden kérdésben megegyezni. Aladics Sándor, az MFB vezérigazgató-helyettese szerint ha a gyulaiak megfelelő fedezetről tudnak gondoskodni a bankgarancia mögé, és hosszú távú fennmaradásuk is levezethető a programból, akkor vélhetően hozzájuthatnak a hitelhez.
Ruck János, a Békés megyei húsipari cég vezérigazgatója a Népszabadságnak elmondta: bízik abban, hogy egy-két héten belül döntés születik az MFB hitelről. Ettől függetlenül a húskombinát most a szokásos rendben működik, ami döntő részben a tulajdonosi kör forrásátcsoportosításának köszönhető. A piacvezető termékeket két műszakban, míg a húskészítményeket egy műszakban készítik.
A Magyar Fejlesztési Bank az élelmiszer-feldolgozó vállalkozások éven túli forgóeszközhitel lehetőségeinek bővítésére június elsején, mintegy 30 milliárd forintos programot indított. A hónap végén juthatnak pénzhez az első kérelmezők. A garanciáért a keretösszeg kimerüléséig, illetve 2011 végéig lehet jelentkezni. Aladics Sándor vezérigazgató-helyettes a Népszabadságnak elmondta: a program a forráshiánnyal küszködő hús-, baromfi-, burgonya-, gyümölcs és zöldségfeldolgozók, tejtermék-, malomipari termék-, kenyér és pékáru gyártásával, valamint szőlőbor-előállítással foglalkozó vállalkozások hitelhez jutását segíti. A program módosításáról várhatóan ma születik döntés és ezzel azonnal lehetőséget teremtenek a gyümölcs- és zöldséglé-gyártásban érdekelt cégeknek is, hogy a csatlakozzanak. A bank felmérése szerint a programban részt vevő ágazati körnek 37-40 milliárd forint forgóeszköz hitelre lenne szüksége, ezért 30 milliárdos bankgarancia-programot hirdetnek meg. A 80 százalékos garanciavállalás mellett - amely mögött 90 százalékos állami kezesség áll - így 37,5 milliárd forint forgóeszközhitel felvétele válik lehetővé, ami sokat javíthat a cégek likviditási helyzetén. (Cz. P.)
szerző: Ábrahám Ambrus
forrás: nol.hu
Gyanús röfögés a csomagtartóban
Vágóhídkeringő: itthon szlovák disznót vágnak, Romániában magyar sertést
Keletről kap segítséget a húsipar
A tejesek sorsára juthatnak a sertéstartók
Visszaállított orosz húsexport, hatalmas román sertésfelvásárlások - látszólag prosperál a magyar húsipar, ám az állomány vészesen fogy, a cégek sorra rendülnek meg.
A keleti piacokon születő döntések tartják mozgásban manapság a magyar húsipart. Tegnapi hír szerint Oroszország feloldotta a magyar húsfeldolgozók exportjának ideiglenes korlátozását. Süth Miklós, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára elmondta, hogy a döntés a Kométa és a Pick hús-, valamint a Hungerit és a Hollabaromfi baromfifeldolgozót érinti. Az oroszok múlt héten adtak ígéretet arra, hogy a felügyelet napokon belül hivatalosan engedélyezi az export felújítását, amelyet Moszkva közel egy éve léptetett életbe. A szóban forgó cégek termékeiben az - európai uniósnál alacsonyabb - orosz egészségügyi határértéket meghaladó mérgező anyagokat találtak.
A román piac eddig is nyitva állt, sőt, egyre nagyobb részt hasít ki magának a magyar sertésexportból. Rengeteg élősertést visznek Romániába, ahol egy amerikai cég hatalmas feldolgozókat épített. Sákán Antal, a Magyar Sertéstermelők Szövetségének elnöke szerint nem tudni, mennyi disznót visznek ki, "számolatlanul viszik az állatokat". Az év végéig ugyanis minden állat után 70 eurós támogatást kapnak a román gazdák.
Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke attól tart, a sertéságazat úgy, jár, ahogy a tejesek az olasz vevőkkel. Emlékezetes, hogy a másfél évig az olaszok igen jó, literenkénti 100 forint feletti áron vásárolták a magyar tejet. Erre sok tehenész felmondta a hazai feldolgozókkal a szerződést, hogy Olaszországba vihesse az áruját. Közben a hazai feldolgozók elvesztették a piacaikat, amelyet nem is sikerült visszaszerezniük. Aztán nagyot fordult a világ, az olaszoknak már nincs szükségük a magyar tejre, míg a hazai feldolgozók - piac hiányában - már csak 55 forintot fizetnek a tejért, emiatt tehenészetek mennek tönkre.
A hazai sertéstartást azonban a hirtelen támadt román kereslet sem tudja kihúzni a kátyúból. Az ólakban már csak hárommillió sertés röfög, miközben a nyolcvanas években számuk megközelítette a 9-10 milliót. Egy darabig nem is lesz több sertés - állítja Sákán Antal -, mert a kisebb termelők a magas tartási költségek miatt már régen felhagytak az állattartással, a nagyobbak pedig éppen egy beruházási kampány elején állnak. Az elkövetkező 2-3 évben uniós támogatással építkeznek, erre az időre pedig be kell zárni a telepek egy részét. Növeli a sertéstartók kiadásait, hogy jövedelmet nem termelő, ám a fennmaradás miatt elengedhetetlen környezetvédelmi beruházásokra további százmilliárdokat fordítaniuk. A beruházáshoz 40-75 százalékos uniós támogatás vehető igénybe. Soproni Horváth Lajostól a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal szóvivőjétől megtudtuk, hogy mintegy 80 milliárd forintos támogatási igénnyel csaknem ezer telep jelentkezett a trágya elhelyezési gondjai megoldására. A nyertesek eddig 22 milliárd forintot vehettek fel. Egy másik jelentős tétel a korszerűsítés, erre 1100 telepen vállalkoztak és a kért 131 milliárd forintból már 25 milliárdot kézhez kaptak.
Három nagy hullám rendezte át a hazai húságazatot. Két évtizede, a keleti piac elvesztése után a megyei vállalatok közül jó néhány fejezte be termelését, majd a privatizáció ismét átrendezte a vállalati listát. Később koncentrálódtak az üzemek, befektetőként megjelentek a bankok, de a pénzügyi befektetők távozása az ágazatból újabb bezárásokat hozott. Az uniós csatlakozás előtt pedig mintegy hatvan üzem döntött úgy, hogy az EU-s szabályok szerint nem kíván feldolgozással foglalkozni.
A Pick csoport mellett más húsbirodalom kiépítésével is próbálkoztak a magyar piacon a cégek, de ez a Terimpexnek, a Hungarian Capital Fundnak, és a R-KO-N Kft-nek sem sikerült. Jelenleg a prosperáló kisebb feldolgozók mellett a Csányi Sándor bankár kezében lévő Pick csoport és az egykor a Román Gyula tulajdonában lévő Debrecen Hús Csoport új tulajdonosa, a szlovák Penta kockázati tőkebefektetési társaság képviseli a nagyobb feldolgozókat. Román Gyula új vállalkozásba fogott: a Kapuvári Bacon Kft. többségi tulajdonosaként az egykori Ringa kapuvári üzemében új berendezésekkel a jövő héten fejezi be a próbaüzemet. Évi 4000 tonna bacont szándékoznak a hazai, orosz és brit piacra szállítani.
szerző: Czauner Péter
forrás: nol.hu
csütörtök, július 02, 2009
Valami bűzlik Városföldön
szerző: Lantos Csaba
forrás: kecskemetitv.hu