Világszerte több emberi szervre lenne szükség, mint amennyi rendelkezésre áll az átültetésekhez. A kutatók most ígéretes kísérleteket folytatnak az idegen szervek átültetésével, a xeno-transzplantációval, vagyis állati szerveket ültetnének az emberi szervezetbe.
A Die Welt című német napilap online beszámolója szerint csak Németországban több mint tízezer páciens vár szervátültetésre, de csak 4500 műtétet tudnak végrehajtani. Ezért a sebészet és az immunológia együttműködését felhasználva a tudósok azon dolgoznak, hogy állatokban olyan szerveket hozzanak létre, amelyek nem lökődnek ki az emberi szervezetből.
Ralf Tönjes a német Ehrlich Intézet munkatársa szerint járható út lehet az, ha nem egész szerveket, hanem kisebb sejtcsoportokat próbálnak átültetni. A hasnyálmirigyből az inzulint termelő úgynevezett szigetsejtek átültetése például már hamarosan klinikai stádiumban lesz. Bernhard Hering professzor a Minnesotai Egyetem Diabétesz Intézetének vezetője szerint az első kísérleti átültetésekre három éven belül sor kerül, 10-12 éven belül pedig a sertésekből származó szigetsejtek orvosságként kerülhetnek a piacra.
A sertésekből vett szervek átültetése emberszabású majmoknál már működött: a páviánok 6 hónapig is eléltek disznószívvel, ami a transzplantációk esetében meglehetősen hosszú időnek számít.
A kilökődés elkerülése érdekében a műtét előtt néhány nappal egy "negatív oltást" kapnának a betegek, - sertéssejtekből. Ezáltal a sertéssejtek kapcsolatba kerülnének a befogadóval, és ennek következtében kisebb lenne az esély az átültetett szerv kitaszítására - írja a Die Welt című lap internetes változata.
forrás: HVG.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése